X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تحقیق در مورد خزندگان

خَزَندِگان

 

مقدمه

اجداد خزندگان دوزیستان محسوب می‌شوند. خزندگان اولین جانورانی هستند که توانسته‌اند از زندگی در خشکی را بطور کامل تحمل نمایند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. بدن پوشیده از پولک ، اسکیوت و یا قطعات و صفحات استخوانی متنوع است. اسکلت خزندگان کاملا استخوانی است. قلبشان چهار حفره‌ای است.

دهلیزها کامل و در بطنها دیواره مابین آنها کاملا نیست. جنین از چهار پرده آمنیون ، کوریون ، کیسه زرده و آلانتوئیس پوشیده می‌شود. مارها ، مارمولکها ، تمساح و آلیگاتور ، لاک پشتها و تمام دایناسورها منقرض شده جزء رده خزندگان است. طبقه بندی خزندگان بر اساس حفره (فرورفتگی) یا سوراخ ناحیه گیجگاهی است شکل و تعداد این حفره apsid نام دارد.

 

خَزَندِگان از مهره‌داران خونسرد هستند.

دنیای خزندگان از دوزیستان به‌شمار می‌آیند. خزندگان اولین جانورانی هستند که توانسته‌اند زندگی در خشکی را بطور کامل تحمّل نمایند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. بدن پوشیده از پولک، یا قطعات و صفحات استخوانی متنوع است. اسکلت خزندگان کاملاً استخوانی است. قلبشان چهار حفره‌ای است.

 

دهلیزها کامل و در بطنها دیوارهٔ بین آنها کاملاً نیست. جنین از چهار پردهٔ آمنیون، کوریون، کیسه زرده و آلانتوئیس پوشیده می‌شود. مارها، مارمولک‌ها، تمساح و آلیگاتور، لاک پشتها و تمام دایناسورها منقرض شده جزء رده خزندگان است. طبقه‌بندی خزندگان بر اساس کاوها (فرورفتگی‌ها)ی ناحیهٔ گیجگاهی است. خزندگانی که در جمجمه، خود دو حفره دارند دوکاوان )دیاپسید) نامیده می‌شوند. آن‌هایی که بدون کاو هستند بی‌کاوان)آناپسید) و گروهی که یک کاو دارند تک‌کاوان)سیناپسید) نام دارند.

پیشینه

خزندگان از یک دودمان دوزیستی ابتدایی پدید آمدند که درنتیجهٔ تکامل‏ تخمی که می‏توانست در محیط خشکی رشد کند، از وابستگی به آب آزاد شده بود. خزندگان بسرعت شاخه-شاخه شدند و در تمام محیط‌هایی که توسط پسر عموهای‏ دوزیستی بزرگشان اشغال شده بود، گسترش یافتند و شکارچیان و رقبای موفقی گردیدند. دوزیستان بزرگ در اواخر دورهٔ تریاس بتدریج از میان رفتند.

خزندگان حتی تا اواخر دورهٔ پرمین در استیلا بر دیگر زیستمندان و بر محیط موفق بودند، و این‏ موفقیت بویژه از ان دو گروه بود، پلیکوسورها و دَدکاوان (تراپسیدها). ددکاوان، با توجه‏ به این حقیقت که پلیکوسورها (که توسط باله‌های پشتی بزرگشان شناخته می‌شوند) را در ابتدای دورهٔ تریاس از لحاظ گوناگونی تحت الشعاع قرار دادند، ممکن است‏ فعالتر و مهاجم تر بوده باشند.

آناپسید ها - سیناپسید ها - دیاپسید ها و سوراپسید ها

اولین خزندگان جمجمه های آناپسید ی داشتند. این جمجمه ها فقط دارای سوراخ هایی برای بینی و چشم ها و چشم پینه آلی است و هیچ منفذ دیگری ندارد. به خزندگان دارای چنین جمجمه ای آناپسید می گویند. این خزندگان یک گروه پارافیلتیک می سازند که سایر گروه ها نیز از آن تکامل می یابند. فقط اندکی بعد از به وجود آمدن خزندگان گروهی به نام سیناپسید ها از آن ها جدا شدند. ویژگی سیناپسید ها داشتن یک منفذ در بخش گیجگاهی جمجه و پشت چشم ها است که محلی برای فعالیت عضلات آرواره ای فراهم می کند. این خزندگان همان خزندگان پستاندار مانند هستند که بعد ها با تغییراتی در آن ها پستانداران به وجود می آیند. اندکی بعد از جدا شدن سیناپسید ها گروه دیگری نیز به وجود آمدن که ویژگی ان ها داشتن دو منفذ در بخش گیجگاهی و زیر چشم بود. این خزندگان دیاپسید ها نام دارند. نقش این منافذ و حفره ها سبک تر کردن جمجه و همین طور ایجاد فضا برای عملکرد عضلات آرواره ای است که با قدرتمند کردن آرواره های خزندگان ان ها را به شکارچیان قهار تری تبدیل می کرد. خزندگان دیاپسید و آناپسید با توجه به آخرین نیای مشترک این خزندگان - به عنوان خزندگان واقعی یا همان سوراپسید ها طبقه بندی می شوند. برخی معتقدند که لاک پشت ها خزندگان بازمانده ی آناپسید ها هستند و این اعتقاد به خاطر ساختار جمجمه ی این خزندگان است. ولی مدارک دیگری باعث شده که این خزندگان را جزو دیاپسید ها به حساب اورند. از جمله این مدارک می توان به مطالعات مولکولی و تعیین توالی ژن ها و پروتئین ها اشاره کرد که لاک پشت ها را به عنوان عضوی از خزندگان دیاپسید نشان می دهد و مدرکی مهم برای این موضوع است.

 

آرکئوپتریکس

آرکئوپتریکس که ازکلمه قدیمی یونان archaios به معنای "قدیمی" و petryx به معنای "پر" یا "بال" گرفته شده است؛ از جمله قدیمی ترین و بدوی ترین پرندگانی است که شناخته شده اند. این پرنده در اواخر دوره ژوراسیس، یعنی حدود 155 150 میلیون سال پیش و در منطقه ای که هم اکنون آن را آلمان می نامیم، می زیسته است. در زبان آلمانی، آرکئوپتریکس را با نام آروگل هم  می شناسند که این کلمه در زبان آلمانی به معنای «پرنده اولیه» یا «اولین پرنده» است. البته این نام آلمانی در کشورهای انگلیسی زبان هم به کار می رود.

در دوره ای که آرکئوپتریکس ها زیست می کردند، اروپا حاوی مجموعه جزایری در دریای کم عمق حاره ای گرم بوده، نسبت به زمان کنونی، خیلی به خط استوا نزدیک تر بود. ارکئوپتریکس ها دارای پرو بال بوده، اما در عین حال دندان و اسکلتی شبیه به دایناسورهای گوشتخوار داشت؛ بنابراین هم دارای خصوصیات پرنده ای و هم دایناسوری بود.

آرکئوپتریکس از لحاظ اندازه و اندام، به کلاغهای سیاه اروپایی شباهت داشته، دارای بالهای گرد پهن و یک دم بلند بوده است. آرکئوپتریکس می توانسته است حدود نیم متر بلندی، و یا 1.6 فوت طول داشته باشد. پرهای او شبیه به پرهای پرندگان کنونی بوده، که این امر نشانگر توانایی پرواز است. از طرفی این جانور با داشتن آرواره ها و دندانهای تیز، و سه انگشت خمیده و پنجه مانند و یک دم طویل استخوانی، دارای خصوصیات خزندگان نیز می باشد. این مشخصه ها که با دایناسورهای دراپاد تطبیق دارند، باعث شده است که آرکئوپتریکس در مناظرات مربوط به فرضیه سیر تکاملی دارای مباحث گرمی باشد. بسیاری از افراد آن را « پیوند گم شده» حقیقی تصور می کنند. در سال 1862، توصیف اولین نمونه سالم آرکئوپتریکس، یعنی تنها دو سال پس از انتشار مقاله چارلز داروین تحت عنوان « منشاء گونه ها»، منجر به طوفانی پرحرارت از مناظرات درباره سیرتکاملی و نقش فسیلهایی گردید که تا به امروز باقی مانده اند

 

 

 

 

نظرات (12)
مطلب بسیار اموزنده ایی بود ممنون از وبلاگ خوبتون
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 22:03
بد بود
امتیاز: 0 2
چهارشنبه 28 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 23:52
عالی بود
امتیاز: 1 2
جمعه 24 دی‌ماه سال 1395 ساعت 21:31
سلام
کاشکی عکس هم می زاشتین که مطلب واضح باشه
امتیاز: 3 3
چهارشنبه 28 مهر‌ماه سال 1395 ساعت 13:08
خیلی خوب بود
امتیاز: 3 3
شنبه 28 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 16:55
bad nabood
امتیاز: 7 3
سه‌شنبه 6 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 17:25
بد نیست
امتیاز: 9 4
پنج‌شنبه 23 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 19:02
87غفق5
امتیاز: 4 6
دوشنبه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 23:05
خیلی چرت بود
امتیاز: 4 9
دوشنبه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 22:53
بسیارعالی است امابهتر است عکس های خزندگان را هم دراین سایت بگذارید
امتیاز: 10 7
یکشنبه 30 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 20:53
حوب بود.
امتیاز: 7 6
پنج‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 15:01
گنده
امتیاز: 8 10
چهارشنبه 27 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 13:28
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد